Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi

KIBT, dişlerinizin ve çenelerinizin 3 boyutlu görüntülerini üreten radyolojik muayene türüdür. Bazı görüntüleme merkezleri veya hastanelerde hatalı olarak olsa da “Dijital Volumetrik Tomografi”, “Dental  Volumetrik Tomografi”  veya  DVT alternative adları ile de anılır.

Hangi yapıların görüntüye dahil edilip hangilerinin edilmeyeceği, diş hekiminizin sizden isteyeceği görüntü boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin kanal tedavisi ile ilgili bir problem yaşıyorsanız yalnızca o dişinizin görüntüsü için odaklanılmış bir görüntüye sahip olacaksınız ve dolayısıyla yüz kemikleriniz görüntüye dahil edilmeyecektir. Çene kırığı gibi bir durumla karşı karşıya iseniz o zaman yüzünüzdeki birçok yapının görüntülenmesi gerekecektir. Görüntüleme alanı diş hekiminizin ihtiyaç dahilinde belirlediği bir olgudur.

Dr. Suat Günsel Girne  Üniversitesi  Diş Hastanesindesi’nde KIBT cihazı mevcut olup bu görüntülemeyi hastanemizde yaptırabilirsiniz.

Cihazın başınızın etrafında dönme süresi yalnızca bir dakika kadar sürer; fakat teknikerin cihazı sizing için hazırlanması ve sizin konumlandırılmanız ile beraber tüm işlem yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Hangi durumlarda uygulanır?

  • İmplant tedavileri ve graft uygulamalarının operasyon öncesi ve operasyon sonrası değerlendirmeleri
  • Gömülü 20 yaş dişlerinin çekimi için gerekli operasyon öncesi hazırlıkların yapılması
  • Hatalı veya ağrılı kök kanal tedavilerinin tekrar tedavi edilebilmesi için değerlendirilmesi
  • Çene kırıklarının değerlendirilmesi
  • Kistik ve tümoral yapıların değerlendirilmesi

Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi Görüntülemesi Tam Olarak Neye Benziyor?
KIBT incelemesi; çenelerinizin, dişlerinizin ve yüz kemiklerinizin (eğer gerekli ise) 3 boyutlu görüntülerini üretir. Hangi yapıların görüntüye dahil edilip hangilerinin edilmeyeceği, diş hekiminizin sizden isteyeceği görüntü boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin kanal tedavisi ile ilgili bir problem yaşıyorsanız yalnızca o dişinizin görüntüsü için odaklanılmış bir görüntüye sahip olacaksınız ve dolayısıyla yüz kemikleriniz görüntüye dahil edilmeyecektir. Çene kırığı gibi bir durumla karşı karşıya iseniz o zaman yüzünüzdeki birçok yapının görüntülenmesi gerekecektir. Görüntüleme alanı diş hekiminizin ihtiyaç dahilinde belirlediği bir olgudur.