Ortodonti

Ortodonti dişlerde çapraşıklıklar, boşluklar, eksik-fazla-gömülü dişler gibi problemlerin yanı sıra yüz görünümünü ve fonksiyonu bozan, üst ya da alt çenenin aşırı önde ya da geride konumlanması, dişlerde örtülü kapanma ya da açıklık gibi kemiksel problemlerin ve çene eklemi problemlerinin tanısını ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır. Günümüzde ortodonti kliniğinde çocuk hastaların yanı sıra, erişkinlere de estetik düzeltme, gülümsemenin iyileştirilmesi ya da protez yapılamayan devrilmiş dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Dişlerdeki kapanış bozukluklarının tedavisi için sabit diş telleri kullanılırken, çene kemiklerindeki bozuklukların tedavisinde hareketli apareylerden faydalanılmaktadır. Sabit diş tellerinin metal renkte ya da diş renginde olan porselen ya da plastik seçeneklerinin yanında, hareketli apareylerin de ağız içi ya da ağız dışı olanları bulunmaktadır. Erişkinlerde dişsel bozukluklar için sadece tel tedavisi yeterli olurken, çenelerin kapanışındaki bozuklukların düzeltilmesi için cerrahi ameliyatlarla birlikte tedavi uygulanmaktadır.

Ortodontik Tedaviye Başlama Yaşı
Ortodontik problemlerin görünür hale gelmesi 6-12 yaşları arasında meydana gelmektedir. Aktif ortodontik tedavilere genellikle 8-10 yaşından sonra başlanmaktadır. Kemiksel problemlerin tedavisi büyümenin bittiği 16-18 yaşına kadar mümkün olurken, dişsel-estetik problemlerin tedavisi erişkinlerde de mümkün olmaktadır.

Ancak çocuğunuzda süt dişlerindeki yoğun çürüklere ya da erken kayıplara bağlı veya alt çenenin çok önde konumlanması gibi aileden geçebilecek genetik problemlerin varlığında, alışkanlık kontrolü ya da daimi dişlere yer kaybının önlenmesi amacıyla tedaviye daha erken de başlanabilmektedir.

Erken önlem alınması sayesinde ileride uzun zaman alan, zahmetli tedaviler de basitleştirilmiş olur. Tüm daimi dişlerin sürmesi beklendiğinde bazı kemiksel problemlerin varlığında tedavi güçleşmektedir. Aşırı önde olan üst dişlerde çarpma veya düşme ile kırılma riski azalır, çenelerin büyümesi yönlendirilir, dudakların kapanışı iyileştirilir ve zararlı alışkanlıkların önüne geçilmiş olur.

Bunların yanı sıra kulak-burun-boğaz rahatsızlıklarına bağlı ağız solunumu yapan çocuklar ve parmak emme gibi kötü alışkanlıklara sahip çocukların da mutlaka erken yaşlardan itibaren ortodontist kontrolünde bulundurulması gerekmektedir.

Ortodontistiniz çocuğunuz için en uygun tedavi zamanlamasını belirleyecektir. Sizin de çocuğunuzu düzenli diş hekimi muayenesine götürmeniz son derece önemlidir.