Prof. Dr. Mutahhar ULUSOY
Prof. Dr. Mutahhar ULUSOY
Dekan

Prof. Dr. M. Mutahhar Ulusoy, Yozgat doğumlu olup; ilk ,orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde 1974 yılında tamamladı. 1979 yılında doçent, 1986 yılında profesör oldu.

1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevini sürdürdü. 1986-1988 yıllarında Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı olarak çalıştı. 1997-2000 yıllarında Ankara Üniversitesi Senato Üyeliği, 1998-2001 yıllarında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürdü. 1997-2003 yılları arasında Y.Ö.K. Diş Hekimliği Diplomaları Denklik Komisyonu Üyeliği yaptı. Kuruluşunda görev aldığı Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde 2010 yılından beri Dekanlık görevini sürdürmektedir.

A. Kevser Aydın ile birlikte hazırladıkları ‘Bölümlü Protezler’ adlı temel ders kitabı önce 1988 yılında yayınlandı; daha sonra güncellenerek ikişer cilt halinde 3 kez Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından basıldı.

Yazarlarından biri olduğu ‘Protetik Diş Tedavisi Terimleri Sözlüğü’ isimli kitap, 2003 yılında Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği Ankara Şubesince basıldı.

Uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış araştırmaları ve tamamlanmış 19 doktora tez yöneticiliği olan Prof. Dr. M. Mutahhar Ulusoy’un uluslararası ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan çok sayıda bildirisi ve atıfları bulunmaktadır. Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği üyesi olan Prof. Dr. M. Mutahhar Ulusoy Türkiye’de yayınlanan birçok hakemli derginin bilimsel hakem listesinde yer almaktadır. Meslektaşı Prof. Dr. Nuran Ulusoy ile evli olup, iki çocuk babasıdır.