Prof. Dr. Umut AKSOY
Prof. Dr. Umut AKSOY
Endodonti A.D.

Umut Aksoy, 1984 yılında Ankara’da doğdu. 2002 yılında Adana ÇEAŞ Seyhan Anadolu Lisesi’nden, 2007 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından doktora eğitimine Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Anabilim Dalı'nda başladı. 2012 yılında "MTA (mineral trioksit aggregate) ve bioaggregate'in, dentin tübüllerinden kök yüzeyine kalsiyum ve hidroksil iyon difüzyonlarının in vitro olarak araştırılması" başlıklı doktora tezini savunarak bilim doktoru ünvanını aldı.

2013 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde yardımcı doçent kadrosuna atandı. 2018 yılında doçent ünvanı almaya hak kazandı ve doçentlik kadrosuna atandı. Doç. Dr. Umut Aksoy 2020 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve 2021 yılında Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevlerine getirilmiştir. Aynı zamanda 2023 yılı Eylül ayı itibariyle Yakın Doğu Üniversitesi Kalite ve Akreditasyon Koordinatörlüğü’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde çok sayıda makalesi; kongre ve sempozyumlarda konuşmaları ve sunumları bulunan Doç. Dr. Aksoy’un akademik ilgi alanları arasında endodontik tedavi ve teknikleri, apikal periodontitis ve ilişkili hastalıklar, endodontik farmakoloji, dental hastalıkların sistemik ilişkisi, kök kanal anatomisi ve endodontik radyoloji bulunmaktadır. Evlidir ve bir çocuğu vardır.