Doç. Dr. Fatma BASMACI
Doç. Dr. Fatma BASMACI
Endodonti A.D.

Doç. Dr. Fatma Basmacı, 6 Nisan 1986 tarihinde Lefkoşa'da doğdu. Ortaokulu 2000 yılında birincilikle, liseyi ise 2003 yılında yine birincilikle tamamladı. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından doktora eğitimine Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Anabilim Dalı'nda başladı. 2013 yılında "Farklı Yöntemlerle Kemomekanik Preparasyon Sonrası Kanal İçi Bakteri
Popülasyonundaki Azalmanın in vitro Olarak Değerlendirilmesi" başlıklı doktora tezini savunarak bilim doktoru ünvanını aldı.

2015 yılında Yakın Doğu Üniversitesi'nde yardımcı doçent kadrosuna atandı. 2022 yılında doçentlik sınavını başarıyla tamamlayarak, Yakın Doğu Üniversitesi’nde doçentlik kadrosuna atandı.

Ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde yayımlanmış çeşitli makalelere sahip olan Doç. Dr. Basmacı, ayrıca çeşitli kongre ve sempozyumlara katılmış ve sunumlar gerçekleştirmiştir. Akademik ve klinik ilgi alanları arasında; endodontik mikrobiyoloji, kök kanal dolumu, antioksidan tedavi, kanal preparasyonu, devital beyazlatma ve internal rezorpsiyon almaktadır.