Dr. Dt. Aida KURBANOVA
Dr. Dt. Aida KURBANOVA
Oral Diyagnoz ve Radyoloji A.D.

Dr. Dt. Aida Kurbanova, 1978 yılında Rusya Federasyonu’nda doğdu. Eğitim hayatına 2003 yılında Dağıstan Devlet Pedagoji Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında ilk lisansını tamamlayarak devam etti. Akademik kariyerine 2011 yılında Omsk Devlet Tıp Üniversitesi'nden Diş Hekimliği Lisansını alarak başlayan Dr. Dt. Kurbanova, bilgiye duyduğu açık bir tutku ile 2012 yılında Birinci Moskova Devlet Tıp Üniversitesi'nde Diş Hekimliği alanında Yüksek Lisans derecesi elde etti. Alanındaki uzmanlığını pekiştirmek amacıyla 2021 yılında Yakın Doğu Üniversitesi'nde Maksillofasiyal Radyoloji alanında “Hyoid kemiğin tip, morfoloji ve pozisyonunun yaş ve cinsiyete göre BT kullanılarak incelenmesi” başlıklı tezini başarı ile sunarak, doktorasını tamamladı.

Dr. Dt. Kurbanova'nın araştırmaya olan tutkusu, uluslararası hakemli dergilerde gerçekleştirdiği birçok katkı ile belirgin hale gelmiştir. Araştırmaları uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş, bu da alanındaki bilgiyi ilerletme konusundaki taahhüdünü vurgulamıştır.

Mesleki yaşamında, Avrupa Maksillofasiyal Radyoloji Akademisi (EADMFR), Oral Diagnoz ve Maksillofasiyal Radyoloji Derneği (ODMFR), Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve ve Kıbrıs Türk Diş Hekimleri Odası gibi önemli kuruluşlara üye olarak bilimsel topluluklarla bağlantıda kalmaya önem vermektedir. Yaptığı araştırmalar, uluslararası bilimsel toplantılarda sunularak geniş bir kitleye ulaşmıştır.

Türkçe ve İngilizce dersleriyle öğrencilere bilgi aktarımında bulunan Dr. Dt. Aida Kurbanova, eğitime olan katkıları ve bilimsel çalışmalarıyla günümüzde Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.