Tedavi

RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ
Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı öncelikle diş çürüklerinin tedavisi ile ilgilenir. Ayrıca özellikle renk başta olmak üzere form ve şekil bozukluğu gösteren dişlerin estetik yapılarının yeniden kazandırılmasını amaçlar. Kırık ve çatlak dişlerin tespiti ve fonksiyonunun teminini sağlar. Mevcut dolguları değerlendirir, gerekliyse tekrar yapar yada onarır. Tedaviyle uygun diş yapısı, fonksiyonu, estetiği ve çevre dokularla uyumu sağlanmış olur.

Mevcut diş dokularını koruyarak her türlü estetik diş hekimliği uygulamalarını yapar. Dişlerin beyazlatılması , hassasiyetinin giderilmesi, yetişkinlerde koruyucu diş hekimliği uygulamaları kliniklerimizde verdiğimiz hizmetlerdendir.

hikmetvaka1

DİŞ ÇÜRÜĞÜ
Diş çürükleri, diş üzerine yerleşen bakteri plakları içinde üretilen organik asitler sonucu dişteki geri dönüşümü olmayan madde kaybıdır.Dişlerde termal (sıcak, soğuk) uyaranlara, ı gıdalara karşı duyarlılık, dişlerin arasına yemek sıkışması açık tebeşirimsi beyaz lekeler ve sarıdan siyaha her tonda koyu renkleşmeler diş çürüğüne işaret edebilircuruk.

ÇÜRÜKTEN KORUNMA YOLLARI

  • Dişlerin efektif olarak günde 3 defa fırçalanması
  • Çürük yapıcı gıdalardan uzak durulması
  • Ara yüz fırçası ve diş ipinin kullanılması
  • Rutin olarak 6 ayda bir diş hekimi kontrolü

Sizi çürüklerden koruyacak önlemler olarak sayılabilir

Kliniğimizde, özellikle başlangıç çürüklerinde başarılı sonuçlar veren ozon tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında ilerleyen çürüklerde amalgam ve kompozit dolgu maddeleri kullanılarak gerekli restoratif işlemler yapılmaktadır.

DİŞLERİN BEYAZLATILMASI
Kliniğimizde hekim tarafından hastaya ait özel kimyasal ağartıcı ajanlar kullanılarak yapılan ofis tipi beyazlatma uygulanmaktadır. Bu teknikte kuvvetli ışık kaynakları veya LAZER kullanılır. Dişin sürmesinden sonra oluşan renk değişimleri beyazlatma yöntemiyle giderilebilir. Bazı kanal tedavilerinden sonra dişlerde kararmalar görülebilir. Bu tür dişlerdede beyazlatma işlemleriyle başarılı sonuçlar alınabilmektedir

Beyazlatma işleminin başarısında en önemli faktör renklenmenin sebebidir. Sonradan oluşan renklenmelerde yüksek başarı oranları yakalanmaktadır. Dişlerin beyazlatılmasının başarısı için hekim tarafından beyazlatılabilir olduğunun saptanması gerekir.

Beyazlatma süreci içinde boyalı yada çay kahve gibi boyayıcı gıdaların kullanılmaması, sigara içilmemesi gerekmektedir.

AŞIRI MADDE KAYBI OLAN DİŞLERİN TEDAVİSİ
Farklı restoratif materyallerin, direk ve indirek olarak ağız dışında hazırlanması ile dişin madde kaybı olan yüzüne uygulanması ile ortaya çıkan restorasyon tipine inley denir. Kliniğimizde gerek metal gerekse kompozit inleyler aşırı madde kaybı olan dişlere uygulanmaktadır.

DİŞ AŞINMASININ TEDAVİSİ
Beslenmeye, kötü ve sert fırçalamaya, oral hijyenin kötü olmasına bağlı olarak oluşan dişlerdeki aşınmaların tedavisinde kompozit restorasyonlar kullanılmaktadır.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNİN LAZERLE TEDAVİSİ
Kliniğimizde lazer kullanılarak yapılan uygulamalar, diş çürüklerinin teşhisi ve beyazlatmadır.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNE YÖNELİK KORUMA YÖNTEMLERİ
Kliniğimizde fissür örtücü ve topikal florür uygulamaları yapılmaktadır