Protez
Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalında, herhangi bir nedenle kaybedilmiş dişlerin telafisi sağlanarak hastaların kaybettikleri fonksiyon, fonasyon ve estetik elde edilir. Kliniğimizde sabit protezler ve hareketli protezler olmak üzere iki tedavi seçeneği uygulanır.

Sabit protezler; metal destekli-desteksiz porselen implant üstü porselen, porselen inley ve onley, laminate veneer seramik restorasyonlar gibi estetik özellikleri ön plana çıkaran restoratif teknikler uygulanır.
protez4

Hareketli protezler arasında ise metal-akrilik altyapılı veya sadece akrilik altyapılı bölümlü ve tam protezler, hassas bağlantılı protezler ve implant destekli hareketli protezler yer alır. Bu tür protezlerde eksik olan dişler yerine halk arasında takma diş olarak bilinen yapay dişler yerleştirilir.

SABİT PROTEZLER

Metal destekli porselen restorasyonlarda estetik amaçla kullanılan porselen tabakasının altında desteklik sağlamak amacıyla doku dostu metal bir altyapı bulunurken tam seramik olarak da adlandırabileceğimiz metal desteksiz porselen restorasyonlar daha dirençli bir porselen türü kullanılarak yapıldığından metal alt yapıya gereksinim duymazlar. Bu durum da metal yansımasını ortadan kaldırdığından tam seramik restorasyonların estetik olarak daha başarılı olmasını sağlar.

İmplant üstü porselen restorasyonlar çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökü görevi gören implantlar yardımıyla eksik dişlerin giderilmesinde kullanılırlar. İmplant üstü protezler diğer sabit tedavilere göre daha koruyucu ve kullanışlı olmasının yanında maliyetleri biraz daha yüksektir.

Porselen inley ve onley restorasyonlar kısmen hasara uğramış ve madde kaybı bulunan arka grup dişlere amalgam veya kompozit dolgu yapmak yerine daha estetik ve sağlam porselen dolgular hazırlanarak yapıştırılması ile elde edilirler.

Laminate veneer porselen restorasyonlar daha çok ön grup dişlerde renklenme ve çapraşıklık gibi sorunlarda dişlerin ön yüzünün hafif aşındırılması ve ince bir porselen tabakasının yapıştırılması ile oluşturulur.

HAREKETLİ PROTEZLER:

Tam protezler, tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda akrilik alt yapı üzerine yapay dişlerin yerleştirilmesi ile oluşturulan ve tutuculuğu damak, dil, yanak gibi yapılardan sağlayan protezlerdir

Bölümlü protezler, doğal dişlerin birkısmının kaybedildiği birkısmının ağızda kaldığı durumlarda takılıp çıkarılabilen bir protez yapılması uygun görüldüğünde uygulanır.Bölümlü protezler metal altyapıdan çıkan ve kroşe olarak adlandırılan teller yardımıyla doğal dişlere tutunurlar

Hassas bağlantılı protezler bölümlü protezlerde tutucu amaçla kullanılan kroşeler yerine görünmeyen küçük bağlantılar taşıyan ve estetik olarak daha başarılı protezler olup maaliyetleri kroşeli protezlere göre biraz daha fazla olan protezlerdir.

İmplant destekli hareketli protezler doğal dişlerin tümünün kaybedildiği durumlarda çene kemiğine yerleştirilen implantlar üzerinde bulunan hassas bağlantılar yardımıyla tutuculuğu sağlanan hareketli protez çeşididir.