Periondotoloji
Periodontoloji, dişlerin ve dişe benzer (implant) yapıların destek dokuları olan dişetleri ve çene kemiğinin sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi ve tedavisini ilgilenen ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır.

Sağlıklı dişeti, genellikle açık pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabuğu tarzında hafif pürüzlü görünümünde, sert kıvamlı, kanaması olmayan ve diş yüzeyinde bıçak sırtı gibi sonlanan özelliklere sahiptir.

Perio1 perio2 perio3

Dişeti hastalıkları, hafif bir dişeti kanaması ile birlikte basit bir dişeti iltihabından (gingivitis), dişetlerini enfeksiyonu bağlı çekilip dişlerin boyunun uzamsından, çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara (periodontitis) kadar geniş bir alanı kapsar. Hastalıklarla birlikte dişetleri şişer, kızarır, kanar, çekilir; ağız kokusu meydana gelir; dişler yer değiştirir, araları açılır ve sonunda kaybedilir.

Dental proflaksi ve depurasyon: Periodontal tedavi, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokulara ait hastalıkların iyileştirilmesini, bu hastalıkların meydana getirdiği yıkımların düzeltilmesini amaçlar. Bu amaçla yapılan tedavinin ilk aşamasında dişler üzerinde birikmiş olan diş taşı adı verilen sert eklentilerin ve renklenmelerin uzaklaştırılması yapılır.

Subgingival küretaj ve kök düzleştirmesi: Dişetlerindeki iltihabı durumun ilerleyip çevresindeki kemiği de etkilemesi sonucu periodontal dokularda yıkım meydana gelir. Bu yıkımı durdurmak ve etkenleri ortadan kaldırmak amacı ile ya da dokuları ileri periodontal cerrahi tedavilere hazırlamak amacıyla subgingival küretaj işlemi uygulanır. Bu işlemde küret adı verilen el aletleri yardımıyla yapılır ve dişetlerindeki iltihabı dokular ve eklentiler uzaklaştırılır.

Periodontal cerrahi: Dişetlerindeki hastalık derin dokulara ilerlediğinde, kemik erimesi oluştuğunda ve subgingival küretaj işlemi tek başına yetersiz kaldığı durumlarda gingival flep (periodontal cerrahi) işlemi uygulanır. Bu işlemde lokal anestezi yapıldıktan sonra diş etleri cerrahi olarak kaldırılır, iltihaplı dokular temizlenir, kemik düzletilir veya yeni kemik oluşturmak için çeşitli biomateryaller uygulanır

Gingivektomi ve gingivoplasti: Çeşitli sebeplere bağlı olarak dişetlerinde büyümeler oluşabilir. Bu sebepler arasında bazı ilaçların kullanılması olabileceği gibi, yetersiz ağız bakımı ya da genetik bazı hastalıklar olabilir. Büyümüş olan dişetlerinin lokal anestezi altında kesilerek çıkarılması işlemine gingivektomi ve dişetlerine doğal anatomik formlarını vermek için yapılan düzeltme işine ise gingivoplasti denir.

Koronale ve laterale flap: Dişeti çekilmelerinin tedavisinde yapılan kuronale pozisyone flep ve kök yüzeyini kapatmak için uygulanan laterale pozisyona flep işlemleri lokal anestezi altında yapılan cerrahi operasyonlardır. Bu tedavilerde cerrahi olarak kaldırılan dişeti kapatılmak istenen bölgenin üzerine doğru pozisyonlandırılır ve o bölgeye dikiş (sutur) atılarak sabitlenir