Sorularınız
Ortodontik tedavi ne zaman yapılır?

Aktif ortodontik tedavilere genellikle 8-10 yaşından sonra başlanmaktadır. Kemiksel problemlerin tedavisi büyümenin bittiği 16-18 yaşına kadar mümkün olurken, dişsel-estetik problemlerin tedavisi erişkinlerde de mümkün olmaktadır. Ortodontistiniz çocuğunuz için en uygun tedavi zamanlamasını belirleyecektir. Sizin de çocuğunuzu düzenli diş hekimi muayenesine götürmeniz son derece önemlidir.

Ortodontik tedavi sırasında neler yapılır ne zaman yapılır?

Dişlerin her yemekten sonra özenle fırçalaması, diş aralarının da diş ipi veya ara yüz fırçaları ile günde en az bir kez temizlenmesi çok önemlidir. Ortodontik tedavi esnasında hijyene dikkat edilmediğinde dişlerde çürüme veya kalıcı renk değişiklikleri meydana gelebilmektedir. 6 ayda bir çürük ve diş eti sağlığının kontrolü için normal diş hekimi muayenesinin yapılması gereklidir.

Ortodontik tedavilere başlandığında ilk bir-iki haftalık alışma sürecinde ve rutin kontrollerde teller değiştirildiğinde dişlerde ağrı ve ağız içinde hassasiyet meydana gelebilmektedir.

Kontrol randevularına aksatılmadan gidilmesinin yanı sıra, apareylerin sizden istenildiği sürede ve şekilde kullanılması ortodontik tedavinin gidişatı bakımından çok önemlidir.

Ortodontik apareylerin kırılmasına yol açabilecek sert, yapışkan asitli gıdaların (sakız, lokum, gazlı içecekler, kuruyemiş, vs) tüketilmemesi; çekirdekli gıdaların (zeytin, erik, kiraz, vs) ise çekirdeklerinin çıkarılarak tüketilmesi gerekmektedir. Yiyecekler ufak lokmalar halinde ve ön dişlerle ısırılmadan tüketilmelidir.

Tedavinin bitimini takiben, dişlerin/çenelerin eski konumlarına dönmemesi için doktorunuzun tavsiye edeceği süre boyunca pekiştirme apareylerinin düzenli olarak kullanılması gereklidir.

Ortodontik Tedavinin Başarısı:

Ortodontik tedavinin başarısında doktorunuz kadar sizin ve çocuğunuzun işbirliğinin de önemli olduğunu unutmayınız